Syrakusy

Syrakusy (Siracusa, Ortigia) najdeme na jihovýchodní straně Sicílie. Je to hlavní město stejnojmenné provincie, ale hlavně úžasné místo plné nejen historie.

Martina Kovářová

30. 11. 2024
martinakovarova.cz | Italština s radostí | Cesty do Itálie | Syrakusy | Siracusa

V březnu jsem tam byla poprvé. Od té doby ještě párkrát.  Stejně když tam přijedu, cítím ten pocit znova, nejspíš ne tak intenzivně, ale pokaždé se mi to vrátí. 

Jako když jsem tam v březnu sama chodila ulicemi, nasávala tu atmosféru, nacházela jednu památku za druhou. Šla jsem podle plánu, který jsem si to ráno, napůl ještě spící, vytvořila.  

Abych se vrátila k původní myšlence, chodila jsem ulicemi Syrakus a cítila jsem se šťastná. Že tam můžu chodit, že tam jsem, že jsem se tam vydala sama v klidu a s důvěrou.

V Syrakusách, jak zní název města česky, je toho k vidění opravdu hodně. Je tu archeologický park Neapolis. Sem patří Řecké divadlo, Římský amfiteátr, Dionýsovo ucho, což je obrovská jeskyně a mnoho, mnoho dalšího. Tuto část jsem tehdy poprvé vynechala. Vydala jsem se směrem k ostrovu Ortigia, což je část města, která je spojena s jeho zbytkem dvěma mosty a právě zde bylo původní město založeno. Už u mostů mineme sochu Archiméda, který se tu narodil.

Najdeme zde pozůstatky řeckých památek, například hned na začátku  naší trasy Apollónův chrám (jeho zbytky). Dále po cestě k moři nás  čeká nádherná kašna bohyně Diany. A už u moře je Arethusin pramen – pramen sladké vody, díky němuž zde město kdysi vzniklo. V prameni  roste papyrus a je jediné místo v Evropě, kde se tato rostlina  přirozeně vyskytuje. Z papyru se přímo zde vyrábějí dárkové  předměty.

martinakovarova.cz | Italština s radostí | Cesty do Itálie | Syrakusy | Siracusa
martinakovarova.cz | Italština s radostí | Cesty do Itálie | Syrakusy | Siracusa

Na hlavním náměstí naši pozornost upoutá nádherná barokní  katedrála, která stojí na základech Athénina chrámu. Po vstupu  dovnitř můžete vidět dórské sloupy po obvodu katedrály. A jen pár  kroků od ní se nachází chrám Santa Lucia della Badia, zasvěcený  svaté Lucii, patronce města.

A ano, nejen památkami je člověk živ. Uspokojíte zde hlad, žízeň  nebo klidně obojí. Spousta restaurací s pestrou nabídkou jako všude v Itálii. Vybírat můžete z ryb a mořských plodů (což na Sicílii  rozhodně stojí za vyzkoušení) nebo prostě klasické těstoviny,  pizza.

A pak ta káva a granita, ty sem také neodmyslitelně patří… 

Můžeme ale zajít i na místní trh, což je velká krása. A když už  jste tu, nakonec i tady se dá skvěle najíst. Dala jsem si tam  Panino u Borderi. Borderi je především sýrárna – tedy výrobce sýrů  (italsky Caseificio). Mají na trhu obchod s posezením, objednat si  můžete některé z úžasných panin, nebo si nechat udělat obložený  talíř (prkénko), tak jak je to v Itálii běžné. Zdá se vám vaše  panino příliš velké? Půlku nebo jinou část vám zabalí, jsou na to  zvyklí. Bylo naprosto dokonalé a už se těším, až se tam vrátím… 

A bude-li teplo, dá se tu i vykoupat. Ve městě sice nejsou luxusní  písčité pláže, ale pár malých pláží a moře tu bezpochyby najdete. 

Do Syrakus se dá jet samozřejmě autem. Pokud tuto možnost vynecháte pak můžete vyrazit z Catanie vlakem i autobusem. Podle mě je to  lepší vlakem, jezdí sice méně často než autobusy, ale je fajn se  tomu přizpůsobit. Vyhnete se tím pomalému popojíždění přes město v  závěru jízdy. 

Když jsem tam jela poprvé, sedla jsem si vlevo po směru jízdy. Ty  výhledy byly nádherné, vlastně jsem byla šťastná už v tom vlaku.